Co jest potrzebne do chrztu małego dziecka?

sukienka na chrzest

Chrzest to bardzo ważne wydarzenie w życiu dziecka i jego rodziców. Zostaje ono włączone do grona chrześcijan i otrzymuje imię patrona. Staje się częścią społeczności, która może mieć ogromny wpływ na jego życie. Do takiego wydarzenia warto się odpowiednio przygotować. Zastanowić się nad tym, co jest potrzebne do chrztu, by niczego nie pominąć. Jeśli zastanawiasz się nad tym, co jest ważne w przygotowaniach do tego dnia, podpowiadamy!

Jakie formalności trzeba wypełnić przed chrztem?

Przed ochrzczeniem dziecka warto dowiedzieć się, jakie konkretnie dokumenty trzeba dostarczyć do kancelarii parafialnej. Są one ważne, ponieważ na ich podstawie sporządza się akt chrztu. Jest on później podstawą do udzielenia innych sakramentów. Między innymi Pierwszej Komunii Świętej, bierzmowania i małżeństwa. Co jest potrzebne do chrztu dziecka, jeśli chodzi o dokumenty? Standardowo są to:

– akt urodzenia dziecka;

– akt małżeństwa rodziców lub zgoda proboszcza na chrzest dziecka. Brak ślubu kościelnego nie powinien być przeszkodą do ochrzczenia dziecka;

– dokumenty, które potwierdzają tożsamość rodziców, na przykład dowody osobiste;

– zaświadczenie o tym, że rodzice odbyli przed chrztem spowiedź. Jednak nie zawsze jest to możliwe, więc każda sytuacja rozpatrywana jest indywidualnie;

Te dokumenty wystarczą, by sporządzić akt chrztu. Jeśli chodzi o inne kwestie, co jest potrzebne do chrztu dziecka? Musisz pamiętać o tym, aby wybrać rodziców chrzestnych. Powinny to być osoby wierzące i praktykujące. Ich zadaniem jest wspieranie rodziców w wychowaniu dziecka w wierze. By mogli zostać chrzestnymi, muszą dostarczyć zaświadczenie ze swojej parafii, że są osobami praktykującymi. Potrzebna też będzie karteczka potwierdzająca spowiedź. Oprócz tego muszą podać swoje dane osobowe.

Idealne ubranie, czyli co jest potrzebne do chrztu dziecka?

Tradycja jest taka, że dziecko do chrztu ubrane jest na biało. Jednak coraz częściej odchodzi się od tego, łącząc biel z dodatkami w innych kolorach. Zdecyduj, jak Tobie będzie odpowiadało. Możesz postawić na śnieżną biel wybierając dla dziewczynki np. sukienkę Isabella, a dla chłopca garniturek Giovanni. A możesz wybrać inne odcienie, łączyć z kolorami. Co jest potrzebne do chrztu dziecka, jeśli chodzi o inne dodatki? Biała szatka, którą ksiądz nakłada na maluszka. Podaje ją chrzestna, tradycyjnie to także ona ją kupuje.

Na chrzestnego także czeka oddzielne zadanie – to on powinien kupić świecę. Zapala ją podczas chrztu jako symbol niesienia światła wiary. Wszystkie te formalności trzeba załatwić przed chrztem, by cieszyć się tym dniem. Bez niepotrzebnych nerwów.

sukienka na chrzest w stylu Royal

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *