Jak przebiega chrzest? Co musisz wiedzieć o świętym sakramencie?

jak przebiega chrzest

Sakrament chrztu świętego to niezwykle ważne wydarzenie dla całej rodziny. W wierze katolickiej chrzest święty jest symbolem nawrócenia się oraz oczyszczenia z grzechu pierworodnego. To pierwszy sakrament, jaki przyjmuje chrześcijanin w swoim życiu. Jest furtką do dalszego życia na drodze wiary. Do tego wydarzenia zarówno rodzice, jak i rodzice chrzestni powinni się odpowiednio przygotować. Wszystko by żadna część obrzędu nie była zaskoczeniem. Warto, wobec tego wiedzieć, jak przebiega chrzest oraz, jak dokładnie przebiega ceremonia. Co trzeba przygotować oraz jak się zachować?

Przebieg chrztu świętego. Jak wygląda msza?

Rodzice z dzieckiem oraz wybrani wcześniej rodzice chrzestni powinni zjawić się w kościele stosunkowo wcześniej. Proboszcz prosi wówczas o wpis do księgi kościelnej. Chrzest święty może odbyć się zarówno w trakcie mszy świętej i po jej zakończeniu. Wtedy ceremonia nabiera bardziej intymnego charakteru, ponieważ nie ma już innych wiernych w kościele. Kiedy nadchodzi czas przyjęcia sakramentu, rodzice z dzieckiem oraz rodzice chrzestni podchodzą do ołtarza. Dziecko do chrztu zazwyczaj trzyma, któreś z rodziców. Przyjmuje się, że białą szatkę do chrztu podaje chrzestna, a białą świecę chrzestny.

Przed ołtarzem. Jak przebiega chrzest?

Kiedy kapłan zaprosi rodziców oraz chrzestnych do ołtarza, wiele osób zaczyna się stresować. Niepotrzebnie, ponieważ nerwowa atmosfera może udzielić się dziecku. Dobrą radą będzie, by podejść do tego wydarzenie z opanowaniem i spokojem. Należy słuchać dokładnie, co mówi i o co pyta kapłan. Wtedy pozostaje odpowiadać na zadane pytania. Na samym początku ksiądz zwraca się z pytaniem do rodziców dziecka o wybrane imię. Później pada pytanie: „O co prosicie Kościół Święty dla …?”, rodzice odpowiadają: „O chrzest”. Ksiądz mówi następnie o przyjęciu na siebie obowiązku wychowania dziecka w wierze katolickiej. Pyta, czy rodzice są tego świadomi.

Po odpowiedzi ze strony rodziców ksiądz zwraca się do rodziców chrzestnych. Pyta czy są gotowi pomóc rodzicom w pełnieniu tego obowiązku. Następnie ksiądz zwraca się do dziecka i przyjmuje je do wspólnoty chrześcijańskiej. Na znak tego kreśli na jego czole znak krzyża. Taki sam gest czynią później rodzice i chrzestni. Po odmówieniu modlitw kapłan ponownie zwraca się do rodziców i chrzestnych. Tym razem jest to szereg pytań dotyczących wiary oraz wyrzekania się grzechu, szatana i zła.

Po udzieleniu odpowiedzi na te pytania następuje najważniejszy punkt ceremonii. Dziecko jest chrzczone wodą z chrzcielnicy. Na prośbę kapłana matka chrzestna kładzie na dziecku białą szatę. Kiedy kapłan wypowie słowa „Przyjmijcie światło Chrystusa!”, chrzestny zapala świecę od paschału. Świeca powinna pozostać zapalona, aż do modlitwy „Baranku Boży”. Rodzice oraz chrzestni powinni przyjąć podczas mszy świętej sakrament komunii świętej. Mamy nadzieję, że tym wpisem przybliżyliśmy Państwu jak przebiega chrzest.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *